دات نت نیوک
چهارشنبه 12 آذر 1399
 

معرفی روستای کاکان

منظور معرفی روستا همراه با تصاویر ضمن بیان مزیت ها، چالش ها و فرصت ها می باشد.

معرفی : 

 

روستاي کاکان از توابع بخش مرکزي شهرستان بويراحمد، با مختصات جغرافيايي 51 درجه و 48 دقيقه طول شرقي و 30 درجه و 35 دقيقه عرض شمالي، در 30 کيلومتري جنوب شرقي ياسوج قرار دارد.
اين روستا از اطراف به ارتفاعات بلند و سر به فلک کشيده دنا محدود مي‌شود.
روستاي کاکان از سطح دريا در حدود 1920 متر ارتفاع دارد. آب و هواي اين روستا در فصول بهار و تابستان، مطبوع و دلپذير و در زمستان سرد است.روستاي کاکان يکي از روستاهاي تاريخي و با قدمت استان کهکيلويه و بويراحمد به شمار مي‌رود. اين روستا در گذشته، ييلاق خوانين بويراحمدي بوده است و متجاوز از 2000 سال قدمت دارد. در قسمت‌هايي از اين روستا، کتيبه‌هاي مربوط به دوره هخامنشي کشف شده است.مردم روستاي کاکان به زبان‌ لري سخن مي‌گويند. آن‌ها مسلمان و پيرو مذهب شيعه جعفري هستند.قتصاد اين روستا بر پايه فعاليت‌هاي زراعي، باغداري، دامداري و پرورش زنبور عسل استوار است. گروهي از مردم، در بخش خدمات و توليد صنايع دستي اشتغال دارند. اراضي روستا به دو صورت آبي و ديم مورد بهره‌برداري قرار مي‌گيرند و محصولات عمده زراعي گندم و جو است.

انواع ميوه‌ها مانند سيب، گردو، هلو و زردآلو در باغات روستا به عمل مي‌آيد. گوشت قرمز، شير، ماست، پنير، کشک و روغن حيواني مهمترين فرآورده‌هاي دامي روستاي کاکان به شمار مي‌آيند. گروهي از مردم روستا به ويژه زنان و دختران در فصول پاييز و زمستان به بافت و توليد انواع صنايع دستي از قبيل قالي، گبه، جاجيم، پلاس و چادر مي‌پردازند.روستاي کاکان با بافت مسکوني متمرکز در محدوده کوهستاني شهرستان کهکيلويه و بويراحمد استقرار يافته است. اکثر خانه‌هاي اين روستا در يک طبقه و برخي از آن‌ها در دو طبقه با ديوارهاي قطور و سقف مسطح ساخته شده‌اند.مصالح به کار رفته در ساخت واحدهاي مسکوني شامل خشت، گل، تيره‌هاي چوبي و سنگ است.خانه‌هاي روستاييان با توجه به نحوه معيشت و فعاليت‌هاي توليدي و اقتصادي به قسمت‌هايي مانند اتاق استراحت، خواب، آغل، انبارهاي غله و علوفه و کارگاه توليد صنايع دستي تقسيم شده‌اند. ايوان خانه‌ها، در فصول بهار و تابستان، محلي براي گردهمايي اعضاي خانواده است و در ساير فصول، براي انجام فعاليت‌هاي معيشتي مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

روستای کاکان ظرفیت گردشگری طبیعی دارد آنچه این روستا را مقصد بی بدیل گردشگران از استانهای اطراف و همچنین دورتر می کند چشم اندازهای طبیعی و جاذبه های زیبا و طبیعی اطرافش است . جاذبه هایی که نیاز دارند به آنها رسیدگی شود شناخته شود مدیریت شود و کسب و کارهای برای جوانان و روستاییان ایجاد کند.

 

چشمه ریزی یکی از جاذبه های طبیعی درست در مرکز روستا

 

 

آبشار زيبا و شگفت‌انگيز مارگون، در مرز دو استان کهکيلويه و بويراحمد و فارس (این جاذبه هر چند مربوط به استان فارس است اما به علت نزدیکی به این روستا مورد توجه مقصد است) در ادامه بخشی از جاذبه های طبیعی این روستا معرفی می شود.

 • چشمه ریزی
 • دامنه‌هاي مملو از لاله‌هاي واژگون و ديگر گل‌هاي وحشي
 • چشمه "هفت چشمه"،
 • چشمه نمک 
 • تنگه مهریان،
 • گسترة باغات انبوه و سرسبز و دره های سرسبز و زیبا
 • چشمه ریزی، 40 چشمه چشمه پهن، چشمه آب نهر، چشمه سلام، چشمه عباسی
 1. پيست اسکي دنيا:  در نزديکي منطقه آب نهر کاکان و به فاصلة 18 کيلومتري از شهر ياسوج پیست اسکی کاکان است. طول اين پيست 600 متر و عرض آن 1500 متر است. پيست اسکي دنا از امکانات مناسبي همچون دستگاه بالابر، تله اسکي بشقابي، خوابگاه و رستوران برخوردار است. در فصل زمستان علاقه‌مندان بسياري با مراجعه به روستا، از اين پيست استفاده مي‌کنند.
 2. جاذبه ها تاریخی:

 3. قلعة خوانين (مصالح به کار رفته در ساخت آن خشت و ملاط گل مي‌باشد. قدمت اين قلعه، به دورة قاجاريه مربوط است)
 4. تپه های تاریخی کاکان
 5.  

  عشایر کاکان:

  مردم روستاي کاکان، از عشاير قشقايي، بويراحمدي و ممسني هستند. جشن‌هاي عروسي با آداب و سنن محلي از جمله مهمترين مراسم اين روستا به شمار مي‌رود. عروسي، معمولاً در فصل بهار و تابستان انجام مي‌گيرد.بهره‌گيري از انواع موسيقي قشقايي و لري در مراسم جشن و سرور اين روستا رايج است. موسيقي ايل قشقايي توسط «عاشيق‌ها»، «چنگيان» و «ساربانان» اجرا مي‌شود و در اين ميان، موسيقي عاشيقي از جايگاه والايي برخوردار است.ترانه‌هاي عاشيق‌ها و چنگيان به زبان ترکي قشقايي خوانده مي‌شود ولي ساربانان با زباني که در اصطلاح محلي به نام «کوروشي» مشهور است آواز مي‌خوانند.رقص‌هاي محلي قشقايي عمدتاً به صورت گروهي اجرا مي‌شود. رقص چوب به لحاظ شيوه اجرا و حرکات موزون اجرا کنندگان آن، جذابيت خاصي دارد. رقص زنان قشقايي به نام «رقص هلي» مشهورترين رقص محلي قشقايي‌هاستپوشاک غالب مردم روستاي کاکان، مشتمل بر انواع لباس‌هاي محلي قشقايي و لري است.پوشاک مردان قشقايي شامل کلاه نمدي، پيراهن، شلوار (تنبان) مشکي، آرخاليق يا لبادة سفيد رنگ و زرد رنگ، چوقه يا عباي پشمي سفيد رنگ و شال کمر مي‌باشد. چوپانان نيز از بالاپوش نمدي موسوم به «کپنک» استفاده مي‌کنند.پوشاک زنان قشقايي بسيار متنوع و خوش طرح و رنگ است و شامل بورک (نوعي کلاه مخملي کوچک)، آرخاليق (نيم تنه مخمل) لچگ، يايليق، تنبان يا شليته و پيراهن است.لباس مردان بويراحمدي شامل جبه، کلاه نمدي، شال و گوال (کمربند چرمي)، زناره، کورک (تن‌پوش چوپانان) مي‌باشد و پاپوش آن‌ها گيوه و کفش است.لباس زنان بويراحمدي نيز مشتمل بر دستمال لاکي يا چارقد لاکي به رنگ مشکي، مي‌نا (دستمال دور سر، لچگ)، دلک (آرخاليق، کت زنانه)، جومه (پيراهن)، تنبون، مناگير، دستبند و چادر مي‌باشد.

  ظرفیت های استان در حوزه های مرتبط با گردشگری وبومگردی:

 6. ظرفیت گردشگری طبیعی (در روستای کاکان به علت آنکه همه ساله نزدیک به 500 هزار گردشگر از این منطقه بازدید می نمایند که از این میان 10 درصد را گردشگران خارجی تشکیل می دهند مردم روستا نسبت به مسافر و بازدید کننده نا آشنا نیستند. چشم اندازی های زیبای طبیعی ، آب و هوای خنک در تابستان و بهار سیل عظیمی از گردشگر بویژه از مناطق جنوبی کشور را به این منطقه می کشاند که نزدیکی جاذبه طبیعی مهمی همچون آبشار مارگون و دیگر مناظر طبیعی زیبا باعث می شود که این روستا مقصدی برای مسافرت نیم روزه گردشگران است. چشم اندازها، چشمه ها، باغات، رودخانه و سیمای طبیعی منطقه ظرفیت مهمی در حوزه جاذبه های طبیعی است..)
 7.  

 8. گردشگری عشایر: شاید یکی از مهمترین ویژگی روستاهای استان کهکیلویه و بویر احمد  عشایر منطقه هستند  عبور عشایر بویراحمدی در مسیر کوچ ییلاق به قشلاق خود بر زیبایی های این روستا افزوده است . عشایر با لباس های رنگارنگ و سرشار از سادگی از کنار این روستا عبور می کنند و در کنار طراوت و سرسبزی طبیعت تصویر تازه ای را در قاب چشمان می نشانند. دست یافته ها سنتی ، نوع زندگی، آیین کوچ عشایر ، آواها و نواهای سنتی آیین هایی مانند ازدواج از جذابیت های مناطق عشایری کهگیلویه و بویراحمد است و روستای کاکان محل ییلاق این منطقه است و بسیاری از بازدیدکنندگان علاقمند به بازدید از آیین این گروه و همچنین استفاده از خدمات آن همچون کشک، ماست، دوغ  و .....است.گوسفندان عشایر نیز به عنوان منبع تولید پشم برای مواد اولیه گلیم و قالی مورد نظر هستند و کیفیت احشام و پشم های این منطقه در ایجاد گبه ها وقالی های زیبا تاثیر گذار است . گردشگری عشایر از منظر گردشگری و صنایع دستی مورد توجه است. اما خاکی بودن بخش زیادی از راه های عشایری، نبودن شبکه آب پایدار آشامیدنی و کشاورزی، مشکلات تردد و تاریکی چادرهای عشایری ، تخریب بخشی از پوشش گیاهان منطقه به علت عبور و مرور مواردی هستند که عشایر به آن متهم هستند و باید چاره ای برای آن اندیشید.
 9.  

 10. گردشگری سلامت (این روستا همچون دیگر روستاهای استان کهکیلویه و بویر احمد دارای پوشش غنی گیاهان دارویی و محصولات ارگانیک همچون ریواس، لُپُ، گَنَبو، بَنِه، کَنگَر، تمشک، بلوط و کاردِه است و به همین علت و همچنین فضای طبیعی منحصر به فرد برای تمدد اعصاب می تواند در زمینه گردشگری سلامت نیز فعالیت نماید ) 
 11.  

 12. گردشگری ماجراجویانه ( این روستا به دلیل آنکه یکی از راههای رسیدن به قله دنا است مقصد مهمی برای کوه نوردی است همچنین وجود رودخانه در اطراف روستا می تواند آن را مقصدی برای ورزشهای آبی همچون رفتینگ کند )
 13.  

 14. فعالیت پرنده نگری (روستای کاکان به دلیل نزدیکی به منطقه حفاظت شده دنا و  به خاطر آب و هوای پاک و همجواری با درختان سبز و منظرهای کوهستانی مامنی برای پرندگان است این روستا می تواند مکانی برای اجرای تورهای پرنده نگری شود)
 15.  

 16. ظرفیت توریسم زمستانی:(پیست اسکی کاکان یکی از مقاصد اصلی جذب گردشگر است که بسیار مورد توجه است و روستای کاکان می تواند در چهار فصل سال مسافر ویژه خود را داشته باشد)
 17.  

 18. فرهنگ غنی و پایدار روستا (خوشبختانه در روستای کاکان پوشش محلی و آداب و رسوم قدمی و میهمانوازی به جای مانده است . مردم به روستای خود علاقمندند و کمتر دچار آسیب های فرهنگی شده اند)
 19.  

 20. توسعه اقامتگاه های بومگردی: (روستیا کاکان به دلیل آنکه مقصد گردشگران زیادی است و خانه های این روستا همیشه مامنی برای گردشگران بوده است هم اینک با تشویق گردشگران به ایجاد اقامتگاه های بومگردی خواهد توانست دراین عرصه خوب بدرخشد و اقتصاد روستا تکان بخورد)
 21. ظرفیت صنایع دستی: تولید صنایع دستی گلیم و فرش یکی از منابع اقتصادی مردم کاکان است .در این روستا نزدیک به 50 بافنده زن فعال وجود دارد که در گذشته این تعداد بیش از آن بوده است . هم اکنون یک شرکت به نام.... از ظرفیت و توانمندیهای این بافنده ها استفاده می نمایند. یکی از ظرفیت های مهم مواد اولیه برخی ظروف صنایعی مانند چوب گردو و ...است .
 22. ظرفیت میراث فرهنگی: پتانسیل میراث فرهنگی روستای کمی ناشناخته است. مناطق تاریخی که پر از تیکه های سفال است  و هنوز شناسایی نشده است. تنها تپه روستای حسین خانی در این منطقه ثبت شده است. به نظر می رسد رسیدگی و حفاری این سایت های فرهنگی می تواند این مناطق را عاملی برای جذب گردشگر کند.
 23. مزیت ها فرصت ها و چالش ها : 
 24. مشکلات و چالش های روستای کاکان:

   

 25. تردد مسافران در جاده های اصلی مرتبط به روستا در فصل پر مسافر و ایجاد ترافیک
 26.  

 27. نبود پارکینگ مناسب در محورهای گردشگری
 28.  

 29. شروع ساخت و سازهای غیر اصولی در منطقه بدون رعایت ملاحظات توسعه پایدار که همین امر سبب می شود تا ویژگی های منحصر به فرد و کم نظیر طبیعی منطقه از بین برود.
 30.  

 31. نبود سرویس بهداشتی برای مسافرانی که آمارشان طی سال به 500 هزار در این منطقه می رسد.
 32.  

 33. زباله ها و پسماندهای گردشگران ، مشکل بزرگ روستای کاکان
 34. ( متاسفانه روستای کاکان به شدت در معرض آسیب های زیست محیطی از سوی گردشگرانی است که زباله های خود را در رودخانه و فضای طبیعی رها می کنند. این روستا چندی پیش به عنوان روستای پاک شناخته شده است و در همین راستا قرار بوده است که زباله های آن از سطح این روستا به جای دیگری انتقال پیدا کند این کار صورت نگرفته است و در هر صورت و حتی با سوزاندن زباله های طبیعت منطقه در معرض خطر قرار گرفته است.)

   

 35. چرای دام های عشایر که به جهت ییلاق و قشلاق پوشش گیاهی منطقه را دچار آسیب کرده اند
 36.  

 37. نبود یک برنامه فرهنگسازی در منطقه جهت آگاهی گردشگران در خصوص کدهای رفتاری بویژه در حوزه محیط طبیعی
 38.  

 39. عدم آگاهی اصولی روستاییان به توانایی روستا برای جذب گردشگر
 40.  

 41. ضرورت یک برنامه آموزشی جهت نقش گردشگری در توسعه روستا و جلوگیری از مهاجرات و بیکاری جوانان
 42. سیب مهمترین میوه منطقه است که شاید بتواند به عنوان برند منطقه باشد اما به سبب نداشتن مخاطب و بازار خاص این محصول هر ساله در حال تخریب است.
 43. پیشنهادات و ارایه راهکارها:

  روستای کاکان ظرفیت آن را دارد که به یک مقصد اکوتوریسمی تبدیل گردد لذا ضرورت دارد در برنامه ریزی ها و اجرای طرح های مختلف در این روستا نیل به پایداری در حوزه اجتماعی، اقنصادی و اکولوژیکی باشد. مردم این منطقه بیشتر از همه رغبت به آموزش و دانستن داشتند و این از نکات جالب سفر بود، در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود:

   

 44. اجرای برنامه آموزشی گردشگری روستایی : اجرای یک پروژه آموزشی در حوزه اکوتوریسم به مردم روستا کمک می کند تا  ضمن آنکه بتوانند از گردشگری منافع اقتصادی کسب کنند موضوع حفاظت از منطقه، و حفظ  و احیای میراث ملموس و غیر ملموس خود کوشا شوند.
 45.  

 46. ارایه تسهیلات در جهت تسریع ایجاد اقامتگاه بومگردی: خانه های روستای کاکان پتانسیل تبدیل شدن به اقامتگاه بومگردی دارد خوشبختانه 4 نفر از از اهالی روستا با حوزه بومگردی آشنا هستند و درخواست ایجاد اقامتگاه کرده اند.
 47.  

 48. کمک و تسهیلات در خصوص تاسیس کمینگ های گردشگری، سرویس بهداشتی و ایجاد حمام عمومی و پارکینگ
 49.  

 50. ارایه نسهیلات جهت برگزاری نمایشگاه و جشنواره هایی برای معرفی بیشتر روستای کریک و معرفی محصولات صنایع دستی، محصولات کشاورزی و میوه جات، گیاهای دارویی،نمایش آیین و رسوم محلی
 51.  

 52. کمک به ایجاد برندسازی برای روستای کاکان
 53.  

 54. احیای صنایع دستی روستا و ورود مردم روستا در شبکه فروش محصولات
 55.  

 56. کمک به مدیریت موضوع پسماندها در روستای کاکان
 57.  

 58. تشویق سرمایه گزاران برای ورود به منطقه و ایجاد پارک های طبیعت گردی، مراکز گردشگری و مسیرهای طبیعت گردی.
 59.  

 60. پیگیری نظارت بر ساخت خانه های روستایی در جهت حفظ بافت تاریخی و تعیین اختیارات برای دهیار و روسای روستا جهت برخورد با افرادی که بافت منطقه را ناهمگون می سازند
 61.  

 62. تلاش در جهت بیمه هنرمندان صنایع دستی
 63.  

 64. جانمایی تابلوهای تفسیری
 65.  

 66. تشکیل شرکت تعاونی یا بنگاه های اقتصادی روستایی
 67.  

 68. ایجاد فضایی جهت انگیزه روستاییان در خصوص فعالیت های مختلف همانند مشاغل خانگی ، تهیه کمپوت سیب ، سیب خشک  و ....
 69.  

 70. روزهای پرمسافر بازی های بومی ..مجموعه ورزشی....
 71.  

 72. مدیریت فصل رویش گیاهان و بذرپاشی  منطقه قبل از ورود عشایر
 73.  

 74. حمایت ادارات از  پرورش علمی گیاهان رنگ زا مانند اسپرگ، و .... جهت رنگ های طبیعی کلاف های قالی و گلیم
 75.  

 76. حمایت از ایجاد کارگاه های ریسندگی در منطقه ، این مکان ها به سبب آنکه آلاینده نیز ایجاد نمی کنند.
 77.  

   

 78. برگزاری جشن های انگیزشی در منطقه و ایجاد رقابت برای روستاییان جهت ارایه تولیدات جدید از محصول هایشان.
 79.  

 80. تسهیل در ورود گردشگران و طبیعت گردها به منطقه حفاظت شده دنا با ایجاد مسیرهای طبیعت گردی با فنس کشی خاص
 81.  

 82. برگزاری برنامه ها و مسابقات ورزشی زمستانی به دلیل وجود پیست اسکی کاکا     
 • تیم اعزامی به استان :