دات نت نیوک
ﺳﻪشنبه 01 آبان 1397

روستاها

 

معرفی روستای هجیج

منظور معرفی روستا همراه با تصاویر ضمن بیان مزیت ها، چالش ها و فرصت ها می باشد.

معرفی روستا:

 

روستاي هجیج جز شهرستان پاوه در شمال غربي استان کرمانشاه قرار دارد این روستا در محدوده سيروان بخش مركزي پاوه قرار دارد فاصله روستا تا مركز شهر پاوه 30 كيلومتر می­باشد. زبان كردي اورامي ، سني مذهب و شافعي ، از شمال و غرب  و جنوب به كوهستان و از شرق به روستاي سيروان منتهي مي گردد.

درسرشماری سال 1375 جمعيت روستاي هجیج 784 نفر که 5/87 %  اين جمعيت با سواد مي باشند.

 اين  روستا  1200 سال قدمت دارد وجود بقعه امامزاده سيد عبيدالله كه از وي به عنوان برادر امام رضا ياد مي شود حكايت از قدمت روستا دارد و این روستا از جايگاه مذهبي از موقعیت  خاصي در منطقه برخوردار می­باشد وجود منابع آبی و نزدیکی به رودخانه سیروان را می توان از علل اساسي شكل گيري روستا نامید .

استقرار روستا در منطقه کوهستانی و در دره هجيج، بر شكل و ريخت روستا تأثير عميقي بجا گذاشته است. قرارگیری واحدهاي مسكوني بر يالهاي دره مذكور و ساخت آنها با تبعيت از شيب طبیعی موجب پلكاني شدن بافت و معابر این روستا را شده است. مساحت بافت روستا 53/14 هكتار است . بنای چله خانه در بافت این روستا در فهرست آثار ملی ثبت شده است.  

این روستا که به عنوان يکي از حوزه هاي طبيعي- فرهنگي شناسايي شده است و دارای طبيعتی بسیارزيبا و ساختار بافت و معماري ويژه اي می­باشد.

 

 

 

 

مزیتها،فرصتها و چالشها:

 

 

 

 

تیم اعزامی به روستا: