دات نت نیوک
یکشنبه 27 آبان 1397

روستاها

 

معرفی روستای سلین

منظور معرفی روستا همراه با تصاویر ضمن بیان مزیت ها، چالش ها و فرصت ها می باشد.

معرفی : 

روستای سلین یکی ازروستاهای بسیار زیبای هورامان کردستان ایران و مرکز دهستان شالیاراست.این روستابه طور تقریبی در۷۷کیلومتری جنوب غربی مریوان و80 کیلومتری سرواباد در10 کیلومتری روستای هورامان تخت قرار دارد. روستای بسیار زیبای بلبرهم فی مابین این دوروستا(هورامان وسلین) قرار گرفته است. روستای سلین دارای بافتی کمانی است که الگوی ساخت ان ازروی رودخانه ی سیروان  در پایین این روستا جریان دارد برگرفته شده است.این رودخانه بعد از پشت سر گذاشتن چند کوه ودامنه ی بسیار زیبا به حالت کمانی یا خمیده در پاین روستای سلین عبور می کند.به طوری که باغ های بسیار زیبای انار وگردو..دوطرف ان را گرفته وپل زیبایی انها را به هم متصل می کند چشمه ها ی با اب زلال دردرون این باغها قرار دارند بافت این روستا به گونه ایست که می توان از هر زاویه ای به ان نگریست. شایان ذکر است که این روستا در میان همه ی روستا ها به عنوان با فرهنگترین روستا شناخته شده است مردم این روستا کرد هورامی زبان هستند مذهب انها تسنن می باشد. بهار این روستا به قدری  قشنگ است که ذهن هر گردشگری را به خود مجذوب خواهد کرد در تابستا نها عده ای از مردم برای طبیعت گردی واستفاده از هوای خنک کوهستانی  به هوراگه درویان که در نزدیک این روستا می باشد می روند...

 جاذبه های گردشگری :

 • آثار به جا مانده از آسیاب سنگی قدیمی ،
 •  مزرعه ی شیلات
 •  قلعه ی تاریخی سلین،
 •  چشمه ی مشهور به هانه پریان ( چشمه ی فرشتگان) ، این چشمه در طول روز در برخی فصول سال به صورت - جوششی و با فشار اب را از دهانه چشمه به بیرون هدایت و بعد از چند دقیقه خشک می شود.
 • رودخانه ی خروشان سیروان و حواشی زیبای آن
 • ، باغ های انار، گردو گلابی و سایر میوه ها
 •  ، کوه های رفیع منطقه از جمله کوسالان ، مناطق ییلاقی معروف به هوار(هوار درویان)
 • قران مشهور به غیب اله بیگی از جمله جاذبه های گردشگری این رو ستا هستند
 • مقبره بزرگان دینی و عرفان به نام های پیر قاسم و پیر اسماعیل
 • وجود صد ها هکتار جنگل  و مراتع وسیع با گونه های متنوع
 • وجود چشمه های اب معدنی
 • محصولات صنایع دستی از جمله کلاش که کفش منطقه هورامان می باشد
 • مراسم نیشت :

  این مراسم همزمان با برداشت محصول و شکرانه ی نعمت هر ساله در چهلمین روز پاییز  برگزار میگردد با توجه به اهمیت دادن مردم روستا به مراسمات فرهنگی و پتانسیل های طبیعی و وجود درختان مثمر  مانند انجیر انگور و گلابی  ومقبره ی چندین نفر از پیران طریقت و بزرگان دینی از جمله بابا حیرانی که این مراسم به یاد ان پیر برگزار  میگردد.

  تاسیسات اقامتی :

  روستای سلین به علت قرارگیری در مسیر اصلی منطقه هورامان و مسیر اصلی طبیعت گردی استان و تردد گردشگران دارای یک باب هتل 2ستاره می باشد .

  هرچند که خانه های روستایی هرازگاهی به صورت فصلی مورد استفاده گردشگران قرار می گیرد.

  روستای سلین یکی از روستاهای گردشگری جهت سرمایه گذاری در بحث اقامتگاه های بومگردی میباشد

 • مزیت ها چالش ها فرصت ها :

مصوبات جلسه روستای  سلین سرواباد :

 1. مقرر گردید مبلغ 500 میلیون ریال جهت مطالعه کمپ گردشگری سلین از طرف معاونت سرمایه گذاری گردشگری سازمان به این موضوع اختصاص یابد.
 2. مقرر گردید مبلغ 1000 میلیون ریال برای اجرای اقامتگاه های بوم گردی در سال 1396 با همکاری صندوق کارافرینی اختصاص یابد.
 3. مقرر گردید که تعاونی گردشگری روستای سلین با حضور مردم روستای سلین تشکیل و مجوز ان توسط اداره کل میراث فرهنگی استان پیگیری شود

 

 1. با توجه به ظرفیت گردشگری پذیری منطقه ، احداث پارکینگ ، سرویس بهداشتی به عنوان یک ضرورت در روستا توسط میراث فرهنگی استان ایجاد گردد.
 2. با توجه به پیش رو بودن ثبت جهانی منظر فرهنگی هورامان مقرر گردید ضوابط ساماندهی وتوسعه بافت با ارزش روستای سلین دراسرع وقت توسط اداره کل میراث فرهنگی استان با رویکرد حفظ اصالت بافت، تدوین وبه دستگاه های اجرایی ابلاغ گردد.
 3. -مقرر گردید جلسه کارگروه گردشگری استان با حضور اعضای کارگروه و مقامات محلی روستای سلین و شهرستان سرواباد جهت تسهیل مجوزهای حوزه ی گردشگری و صنایع دستی برگزار گردد.
 4. مقررگردید اذاره کل میراث فرهنگی استان در جهت معرفی پتانسیل های گردشگری روستای سلین با همکاری فرمانداری ، بخشداری و معاونت گردشگری استان نسبت به نصب تابلوهای معرفی روستا اقدام نماید.
 5. مقرر گردیدبا توجه به آثار تاریخی متعدد  بخش هورامان  و روستای سلین مجوزبررسی باستانشناسی به درخواست میراث فرهنگی از پژوهشگاه سازمان اخذر و اعتبارات آن در سال 96 پیش بینی شود.

 

 1. مقرر گردید مکاتبات وپیگیریهای لازم از طرف سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور جهت ارتقای امنیت گردشگران در حاشیه دریاچه سد داریان در محدوده ی روستای سلین نسبت به ایمن سازی حاشیه سد با وزارت نیروصورت گیرد.
 2. جمع اوری مستندات مربوط به مراسم نیشت (مراسم شکرگزاری ) و مری ژیران (جلسه هم اندیشی خردمندان ) جهت ثبت انها به عنوان میراث ناملموس  توسط پایگاه فرهنگی تاریخی هورامان صورت گیرد.
 3. در راستای توسعه گردشگری هوار ، مقرر گردید ادره کل استان برنامه ریزی تورهای طبیعت گردی استان را بر اساس بازدید ااز هوارهای منطقه و روستای سلین که تامین کننده معیشت مردم روستا می باشد هدایت و تقویت نماید.
 4. نظر به وجود پتانسیل های طبیعی روستا و استقبال جوانان روستا جهت معرفی منطقه به گردشگران مقرر گردید اداره کل استان نسبت به برگزاری دوره های بلد محلی اقدام نماید.
 5. مقرر گردید در راستای احیا گردشگری کشاورزی ومراسم انار چینی و....مشتقات انار و راه اندازی تورهای رب انار گیری وغیره سازمان میراث فرهنگی مکاتبات وپیگیری های لازم را برای گسترش زون کشاورزی با ارگانهای اجرایی مربوطه را بعمل آورد.

  پیشنهاد‌ها:

  -       مدرسه صنایع‌دستی با همکاری آموزش پرورش و اداره فنی حرفه‌ای استان به هدف اشتغال‌زایی و حفظ صنایع‌دستی منطقه با استفاده از اساتید مسن منطقه که در کنار آن می‌توان با احداث چندین اقامتگاه برمگردی به‌عنوان خوابگاه دانشجویان و اخذ هزینه به اقتصاد روستا کمک کرد.

  -       الزام تمام دفاتر خدمات مسافرتی به برگزاری تور آیینی "نیشت " در منطقه

  -       شناسایی تعدادی از جوانان فعال و علاقه‌مند روستا و حمایت از آن‌ها برای شرکت در دوره "راهنمایان ایران‌گردی و جهانگردی" به جهت اجرای تورهای خاص منطقه

  -       برگزاری جشنواره سالانه ورزش‌های آبی با مدیریت و اجرای خود روستاییان در منطقه با توجه به قرارگیری در مجاورت رودخانه خروشان و وسیع سیروان

  -       توسعه باغات روستا به‌ویژه باغ انار که به دلیل احداث سد داریان بخشی از باغات نابود شدند. باغداری با توجه به بافت طبیعی منطقه یکی از منابع درآمد می‌تواند باشد. در کنار آن می‌توان تورهای خاص تجربه "برداشت انار سلین" را برای منطقه تعریف کرد.

  -       احداث موزه زنده ساخت کلاش به این معنی که چندین غرفه تحت عنوان کارگاه مشغول به ساخت کلاش باشند و در برنامه سفرهای تعریف شده از طرف دفاتر خدمات مسافرتی بازدید از موزه ساخت کلاش با پرداخت ورودی به موزه زیر نظر دهیار روستا تعریف شود.

  -       

 • تیم اعزامی به استان :