دات نت نیوک
ﺳﻪشنبه 31 فروردین 1400

روستاها

 

معرفي روستاي نشلج

منظور معرفی روستا همراه با تصاویر ضمن بیان مزیت ها، چالش ها و فرصت ها می باشد.

نشلج، بزرگترین روستای شهرستان کاشان که در فاصله ۴۳ کیلومتری جنوب غربی این شهرستان واقع شده. موقعیت مکانی این روستا در پنج کیلومتری عمق شمالی جاده دلیجان- کاشان در منطقه اردهال می باشد. قرار گرفتن این روستا در شیب شمالی، موقعیت آب و هوایی معتدل، زمستانهای پر برف و تابستانهای خنک را به این روستا هدیه کرده است. کوههای بلند و مرتفع، بافت زیبای روستا را مانند نگینی در خود محصور کرده است. همچنین ارتفاعات بلند و مرتفع ارهال که ارتفاع آن بالغ بر ۴۰۰۰ متر از سطح دریا می باشد موقعیت مناسبی را جهت ذخیره و انبار برف به وجود آورده است که علاوه بر تغذیه قنوات و چشمه­سارهای فراوان- که آب بسیار گوارا و مناسبی را جهت استفاده اهالی به وجود آورده. این ارتفاع بلند مکان مناسبی جهت کوهنوردان و کوه گشتهای خانوادگی گردیده. علاوه بر آن موقعیت آب و هوایی این منطقه محل مناسبی را جهت رویش گونه های نایاب دارویی به وجود آورده است.

 1. ویژگی­های تاریخی، طبیعی و فرهنگی روستای نشلج استان اصفهان:

نام: روستای نشلج

بخش: نیاسر

شهرستان: کاشان

استان: اصفهان

جمعیت دایمی ساکن: به گفته دهدار روستا بیش از 3000 نفر

دارای آب وهوای: کوهستانی

موقعیت راه: راه آسفالته ونیمه کوهستانی

اماکن زیارتی: 4 امامزاده

تعداد مساجد: 4

نشلج در فاصله ۴۳ کیلومتری جنوب غربی کاشان قرار دارد.

قرار گرفتن این روستا در شیب شمالی، موقعیت آب و هوایی معتدل، زمستانهای پربرف و تابستانهای خنک را به این روستا هدیه کرده و کوههای بلند و مرتفع، بافت زیبای روستا را به نگینی محصور شده شبیه است. استفاده از طبیعت زیبای روستا و زندگی همراه با امنیت آن، گذشتگان را بر آن داشت تا بناهایی بسازند که به آن چهار صفره می گوییم. این بناها محل زندگی روستاییانی است که با تمام امکانات پیش بینی شده در آن امنیت را در برابر غارت، سرما و گرما حفظ کرده و تبدیل به محل مناسبی برای زندگی شده است. همین ویژگی منحصر به فرد روستای نشلج را به عنوان یکی از روستاهای تاریخی و هدف گردشگری معرفی کرده است. موقعیت مکانی این روستا با توجه به قرار گرفتن در شیب شمالی و شیب تند دره، ساختمانهایی زیبا از نظر بافت، مصالح و معماری ایجاد کرده به طوری که در نگاه اول این تصور برای بیننده بوجود می آید که بام هر خانه حیاط خانه دیگر است. حفر قنوات با طول بیش از دو هزار و 500 متر در سطح روستا حاکی از عزم راسخ گذشتگان برای زندگی بوده است. همچنین استفاده از موقعیتهای جغرافیایی روستا (شیب مناسب، نوع خاک، نوع آب، نوع هوا ) کشاورزان را بر آن داشته که محصولات باغی و ... داشته باشند. وجود بناهای ساخته شده در سطح روستا حکایت از آن دارد که گذشتگان تمام خصوصیات آب و هوایی و جغرافیایی این منطقه را به شکلی بسیار مناسب و زیبا به خدمت بگیرند. همین بس که در مسیر یک رشته قنات در بالای روستا، حداقل هفت آسیاب آبی احداث شده است. وجود دو حمام قدیمی که نوع ساخت و معماری آن نیز جای بررسی دارد حکایت از توجه اهالی بر بهداشت و تندرستی است. پنج آب انبار در روستا وجود دارد که قدمت بعضی از آنها به دوران صفویه می رسد و شناسنامه حجاری شده بر روی سنگ، قوانین و نحوه استفاده از آن را برای عموم مسلمان توضیح داده است.حوزه آب ریز بالای 150 کیلومتر مربع روستای نشلج، با میانگین بارندگی200 میلیمتر در سال، قنوات و چشمه سارهای فراوانی را در نقاط مختلف حوزهای آب ریز، محل مناسبی را برای تولید و کشت و کار گلستانهای گل محمدی به ارمغان آورده است.وجود گلستانهای گل محمدی همه ساله در بهار محل مناسبی را برای عرضه گل و گلاب و تولید آن فراهم آورده است، وجود اشعار به جا مانده از بهرام نشلجی که به 700 سال قبل بر می­گردد و وجود آیین سنتی و مذهبی چاوووش خوانی و سنت خوانی در ماه مبارک رمضان نشانه ای از فرهنگ دوستی و اصالت این روستاست.

امکانات روستا:

مرکز دهیاری روستا که عمده وظایف آن فعالیتهای عمرانی جهت زیبا سازی و خدمت­رسانی به اهالی با همکاری شورای روستا می­باشد، مرکز مخابرات و دفتر پست، خانه بهداشت، مسجد، نانوایی و تأسیسات زیربنایی مانند آب و برق و تلفن، مقاطع آموزشی دوره های ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان(دخترانه و پسرانه).

 1. چالشها و مشکلات موجود در حوزه گردشگری روستای قاهان:
 • عدم تعامل بین بخشداری و دهیاری، بنیاد مسکن و اداره­کل میراث فرهنگی استان اصفهان که در مواردی منجر به آسیب دیدن بافت تاریخی و سیمای روستا شده است.
 • عملکرد نادرست دهیار در ایجاد زیرساختهای لازم برای توسعه گردشگری علیرغم دریافت تسهیلات مربوطه بر اساس تفاهم نامه با وزارت کشور که پیرو مذاکره با ایشان مبنی بر اینکه اعتبار دریافتی در چه حوزه ای هزینه شده ایشان عنوان نمودند یک طرح گردشگری از سوی ایشان آماده شده که مبلغ 75 میلیون تومان هزینه در برداشته است و از ارائه اطلاعات بیشتر امتناع نمودند، طی بازدید از سطح روستا حتی سطل زباله هم رویت نشد.
 • نبود واحدهای اقامتی، پارکینگ و واحدهای خدماتی و پذیرایی برای گردشگران
 • نبود کارگاههای صنایع­دستی و ابزار برای تولید گیوه معروف نشلج که به گفته اهالی محترم روستا در صورت تأمین امکانات لازم توانایی تولید روزانه 500 جفت گیوه را دارند.
 • عدم همکاری بانکهای عامل جهت اعطای تسهیلات برای راه اندازی کارگاههای صنایع دستی و اقامتگاههای بوم­گردی
 • عدم نظارت سازمان بر نحوه ساخت و ساز و مرمت بناهای تاریخی که بنا به اظهارات نماینده سازمان دلیل آن کمبود نیروی انسانی در استان است.
 • آشنا نبودن مردم محلی نسبت به پتانسیل­های موجود روستا که می تواند به عنوان فرصت توسعه و کسب درآمد باشد.
 • نبود طبع مهمان نوازی در بین اهالی روستا به دلیل عدم آگاهی درخصوص کسب درآمد از طریق توسعه گردشگری و صنایع دستی و همچنین حفاظت از بناهای تاریخی منطقه
 • ناراحتی مردم از حضور و بازدیدهای مکرر مسئولین و پرسش و پاسخ­های بیهوده در مورد روستا بدون هیچگونه بازدهی.
 1. پس از بررسی همه جوانب، مشکلات وپتانسیل های روستا و تقاضای روستائیان موارد ذیل پیشنهاد می گردد:
 • ایجاد و برقراری تعاملی سازنده بین حوزه های مسئول در استان و شهرستان
 • شناسایی و حمایت ویژه از افراد علاقمند و موثر در زمینه صنایع دستی در روستای مورد نظر و بهبود کیفیت فعالیت­های گردشگری و صنایع دستی و همچنین فرهنگ سازی در میان مردم بومی توسط این گونه افراد.
 • اعطای تسهیلات ارزان قیمت برای ایجاد و راه­اندازی کارگاههای صنایع دستی و تهیه ابزار لازم 
 • ایجاد اقامتگاههای بوم­گردی و مراکز پذیرایی در سطح روستا برای اقامت گردشگران و تسهیل در روند اعطای تسهیلات برای ایجاد آن در روستای مورد نظر
 • دادن الگوی ساخت ساز متناسب با اقلیم و سیمای روستا و توجیه بنیاد مسکن نسبت به این موضوع جهت ارایه مجوز
 • در صورت امکان جذب نیروهای متخصص در حوزه حفاظت بناهای تاریخی و رسیدگی و مراقبت از اینگونه بناها در روستا
 • آموزش جوامع محلی یعنی فرهنگ سازی در روستا در زمینه جذب گردشکر
 • نصب علایم راهنمایی گردشگری در راههای دسترسی به روستای مورد نظر به منظور معرفی هرچه بهتر روستا.
 • ایجاد کمپ کوهنوردی در روستا به دلیل مجاورت با کوههای اطراف برای حضور تیم های کوهنوردی در فصول مختلف سال در روستا.