دات نت نیوک
ﺳﻪشنبه 01 آبان 1397

روستاها

 

اقدامات انجام شده روستای فارسیان

اقدامات شامل مجموعه برنامه های پیش بینی شده و طرح های مصوب و اجرا شده در راستای تولید و اشتغال در روستاها بر اساس شعار اقتصاد مقاوتی تولید و اشتغال می باشد.

نظریه اداره کل استان:

اداره کل استان روستای قلعه قافه یا بالا جاده، شاهکوه و روستای دوزین مینودشت نیز را  به عنوان روستاهای دارای ظرفیت و موقعیت مناسبی معرفی نموده است. باتوجه به پروژه احیاء جنگل های هیرکانی در روستای قلعه قافه که پایلوت اشتغالزایی این روستا نیز تعیین شده، ضمن حمایت از دو روستای گچی سو و فارسیان به نظر می رسد روستای قلعه قافه نیز در سال جاری از کمک های سازمان میراث فرهنگی و دستگاه های عضو کارگروه گردشگری استانداری برخوردار گردد.

پیشنهادها:

  1. روستای فارسیان با توجه به همجواری و نزدیکی با شهرستان شاهرود، ضرورت دارد تورهایی که به مقصد روستای جنگل ابر در شاهرود بازدید دارند ازاین روستا نیز بازدید نمایند.
  2. ضرورت تبلیغات و اطلاع رسانی از ظرفیتها و توانمندیهای این روستا برای مردم و آژانسهای گردشگری
  3. راه اندازی سیستم حمل و دفع زباله
  4. آموزش و توسعه رشته های صنایع دستی
  5. احیای رشته ابریشم بافی، چوغابافی، عروسک بافی محلی و محصولات چوبی
  6. باتوجه به وجود ساختمان ضرورت راه اندازی یک مرکز آموزش احساس میشود
  7. افرایش سرویس بهداشتی در روستا و طول مسیر

         8)این روستا دارای بافت با ارزش است که هنوز بسیاری از خانه ها و معابر آن به شکل اولیه بجای مانده و لازم است در فهرست آثار تاریخی ثبت گردد.

9) بسیاری از این خانه ها با مرمت و تجهیز امکان بهره برداری به عنوان محل استقرار گردشگران و بوم گردان را دارد که با پشتیبانی مالی ساکنین می توان به این مهم دست یافت، بنیاد مسکن نیز طرح هادی روستا را تهیه و چند فاز از بهسازی معابر را اجرا نموده است،

10) از جمله ظرفیتهای این روستا علاوه بر بافت تاریخی آن می توان درخت کهن 600 ساله ، آسیاب آبی و گورستان قدیمی آن اشاره نمود که با بررسی دقیق آن ها و در صورت امکان ثبت آنها در فهرست آثار ملی می تواند به جاذبه ها این روستا در کنار طبیعت آن افزود

11- افزایش رستوران و مرکز عرضه محصولات خوراکی  برای گردشگران