دات نت نیوک
یکشنبه 27 آبان 1397
 

معرفی روستای پالنگان

منظور معرفی روستا همراه با تصاویر ضمن بیان مزیت ها، چالش ها و فرصت ها می باشد.

معرفی :

 

روستاي پالنگان، از توابع بخش مرکزي شهرستان کامياران استان کردستان، با مختصات جغرافيايي 46 درجه و 36 دقيقه طول شرقي و 35 درجه و 4 دقيقه عرض شمالي، در فاصلة 57 کيلومتري کامياران و 112 کيلومتري مرکز استان (سنندج) قرار دارد. اين روستا، از جنوب غربي به کوه‏هاي کل و سرلو و از جنوب شرقي به گردنة زمان گريوه محدود شده و جاده‏اي مناسب و اتومبيل‏رو دارد.

روستاي پالنگان در محدوده‏اي کوهستاني استقرار يافته و ارتفاع آن از سطح دريا در حدود 1020 متر است. اين روستا، با اقليمي معتدل و خشک، در فصول بهار و تابستان آب و هوايي معتدل و مطبوع دارد و در پاييز و زمستان، سرد و خشک مي‏باشد. رودخانة سيروان در شمال روستا و رودخانه تنگيور، شاخه‏اي از رودخانه سيروان در ميان آبادي جريان دارد و فضاي جذابي به آن مي‏بخشد.

روستاي پالنگان يکي از روستاهاي قديمي استان کردستان است که آثار تاريخي گوناگوني را در خود جاي داده است. از جملة آثار ارزشمند روستاي پالنگان مي‏توان به قلعة پالنگان، بقاياي آتشکده و پل‏هاي تاريخي رودخانة تنگيور اشاره نمود. بخشي از اين آثار به دوره‏هاي پيش از اسلام تعلق دارند و برخي نيز از بناهاي دوران اسلامي هستند.

مردم روستاي پالنگان به زبان کردي و گويش اورامي سخن مي‏گويند، مسلمان و پيرو مذهب تسنن هستند.

جاذبه‏هاي گردشگري

روستاي پالنگان به دليل برخورداري از موقعيت ويژه و معماري پلکاني، جلوه‏اي زيبا و بسيار منحصر به فرد دارد. مناظر و چشم‏اندازهاي زيباي آن، در بيشتر فصول جذاب و جالب توجه است. مهم‏ترين جاذبه‏هاي طبيعي روستا به شرح زير است:

رودخانه سيروان از به هم پيوستن تمامي رودهاي بخش جنوبي غربي، غرب و مرکز استان، مانند رودخانه‏هاي قشلاق، گاو رود و گردلان، تشکيل يافته است.

اين رودخانه در نطقه اورامان پس از پيوستن به رودخانه بل وارد استان کرمانشاه مي‏شود و در پايان به رودخانه الوند (حلوان) مي‏پيوندد و با نام دياله در خاک عراق به دجله مي‏ريزد. اطراف اين رودخانه، بسيار زيبا و محل زيست انواع پرندگان و ماهيان است. آبشارهاي زيبا، از ديگر جاذبه‏هاي طبيعي روستا به شمار مي‏رود.

چشمه هاي سيد علاالدين،خاتون و شيته كه در باغ شيخ عمر قرار گرفته اند از جاذبه هاي طبيعي روستا محسوب ميگردند.

در 10 کيلومتري شمال غربي روستاي پالنگان و در دامنه کوه‏هاي روستاي «گواز»، چشمه‏هاي آب معدني وجود دارد. رنگ آب خروجي چشمه شيري رنگ است که بر وجود مواد آهني و گوگردي دلالت دارد.

آب‏هاي گوگردي براي نوشيدن و برطرف کردن برخي بيماري‏هاي پوستي، بيماري‏هاي مجاري تنفسي، رماتيسمي و بيماري‏هاي جلدي مفيد هستند.

همه ساله، در ارديبهشت ماه، دامداران گله‏هاي خود را براي چرا، به ييلاق مي‏برند؛ منظره اين کوچ بهاري، زيبايي و شکوه زندگي در ارتفاعات را دوچندان مي‏کند.

اين روستا محل مناسبي براي پرورش ماهي است. مجتمع شيلات پالنگان ازجمله جاذبه‏هاي طبيعي و گردشگري روستا به حساب مي‏آيد. پوشش گياهي روستا شامل انواع گياهان دارويي مانند گل گاوزبان، خاکشير، گل ختمي، گل بابونه و کاسني و انواع درختان بلوط، کيکم، ارژن و بنه است و اطراف روستا را مراتعي سرسبز، در برگرفته است.

قلعة تاريخي پالنگان در فاصله 800 متري روستا، و در نزديکي چشمه‏هاي شيخ علاالدين، شيخ خاتون و شيخ عمر واقع شده است. اين قلعه قدمتي طولاني دارد و واجد اهميت تاريخي است.

مردم روستاي پالنگان، مانند ساير ايرانيان مسلمان در اعيادي ديني عيد فطر، عيد قربان و ميلاد پيامبر اکرم (ص) با برگزاري جشن به شادماني مي‏پردازند و عيد نوروز باستاني را نيز گرامي مي‏دارند.

در روستاي پالنگان انواع ورزش‏ها و بازي‏هاي محلي متداول است. مردان روستا اغلب در سوارکاري مهارت دارند. گرزبازي، قل قلان و چاک چاک از ديگر بازي‏هاي رايج در روستاست.
موسيقي کردي از غنا و شور و حال خاصي برخوردار است و انواع آهنگ‏هاي شاد و يا حزين آن در مراسم مختلف، نواخته مي‏شود.

از انواع موسيقي کردي، مي‏توان به موارد زير اشاره کرد: سياه چمانه؛ چپله و گريان آواها و آهنگ‏هاي رايج در روستاست.

برخي رقص‏هاي گروهي به نام هلپركي( halparke) با همراهي زنان و مردان فاميل که دست در دست هم داده‏اند، از جمله مراسم محلي است که به خصوص در عروسي‏ها متداول است.

مردم روستاي پالنگان به سنت ديرين خود از پوشاک محلي که همان لباس کردي است، استفاده مي‏کنند.

مهم‏ترين صنايع دستي روستا، گيوه‏بافي، جاجيم‏بافي و موج‏بافي است. موج يا رختخواب پيچ، بيشتر در مناطق روستايي و در ماه‏هاي سرد سال به عنوان روانداز کاربرد دارد. ماده اوليه آن پشم است و با نقوش و طرح‏هاي منوع بافته مي‏شود.

دوينه، شلمين، پرپوله، ولوشه، غازينه و انواع غذاهاي گياهي از متداول‏ترين غذاهاي محلي در روستاي پالنگان هستند.

 • مزیت ها چالش ها فرصت ها :
 • مشکلات و محدودیت های روستای پلنگان:

 • مشکل جاده در مسیر کامیاران تا پلنگان
 • نیاز به تعمیرات خانه مسافر روستا
 • نیاز به تابلو راهنما
 • نیاز به سرویش بهداشتی، سپتیک و نمازخانه
 • مرمت پل
 • نیار به وسیله نقلیه برای مستقر شدن پایگاه میراث فرهنگی
 • مکانی برای دفع فضولات وجود ندارد
 • شیلات نیاز به دستگاه دارد
 • نبود سرویس بهداشتی
 • مشکل با صندوق کارآفرینی امید جهت دریافت تسهیلات
 • مشکل فرهنگ سازی ( از آنجایی که هورامانات به واسطه روستای پلنگان در جریان ثبت جهانی می باشد و بافت روستا از این منظر بسیار حائز اهمیت می باشد ولی برخی از مردم روستا تقاضای تغییر نما و خانه های خود را دارند، لذا فرهنگ سازی در این زمینه ضروری است.
 • یکی از روستائیان مشکل دریافت 100 میلیون تومان از بانک سینا سنندج داشته و در همان مکان با رییس بانک تماس حاصل شد و مقرر شد فردای آن روز متقاضی در بانک حضور یافته و مشکلش مرتفع گردد.
 • در پایان جلسه موارد ذیل به تصویب رسید :  

  1 ـ مقررگردید هرگونه ساخت و ساز در روستای پالنگان با نظارت ، اداره میراث فرهنگی و صورت پذیرد.

  2 ـ  مقررگردیدمنازل احداث شده با مصالح غیر بومی قبل از ثبت روستای پالنگان در فهرست میراث جهانی، بصورت مشارکتی توسط مالکان منازل و اداره میراث فرهنگی و پایگاه منظر فرهنگی هورامان اصلاح گردد. بصورتی که تامین مصالح توسط میراث فرهنگی واجرا توسط مالک با نظارت میراث فرهنگی انجام گیرد.

  3 ـ مقررگردید اهالی روستا همکاری لازم را با  میراث فرهنگی نسبت به حفاظت از معماری روستا بعمل آورند.

  4 ـ مقررگردید اجرای بخشی از سنگ فرش و اصلاح جداره های ناهمسان روستا در اعتبارات سال 96 توسط اداره میراث فرهنگی آورده دیده واجرا گردد.

  5 ـ مقررگردید دهیاری، شورا و کلیه اهالی روستای پالنگان قبل از اجرای هر طرح، از اداره میراث فرهنگی استعلام اخذ نمایند.

  6 ـ مقررگردید آموزش رشته های صنایع دستی درخواستی اهالی روستای پالنگان توسط معاونت صنایع دستی استان و اداره میراث فرهنگی صورت پذیرد.

  7 ـ مقررگردید فعالیت کارگاه تولیدی صنایع دستی روستای پالنگان توسط معاونت صنایع دستی استان و اداره میراث فرهنگی تقویت گردد. 

  8 ـ مقررگردید اداره میراث فرهنگی نسبت به تهیه و نصب تابلوهای راهنمای گردشگری پالنگان اقدام نماید.

  9 ـ مقررگردید اداره میراث فرهنگی نسبت به اعطای تسهیلات بانکی به متقاضیان واجد شرایط خانه مسافر پالنگان اقدام نماید.

  10 ـ مقررگردید اداره میراث فرهنگی نسبت به اعطای تسهیلات بانکی جهت اجرای طرح اقامتگاه بوم گردی در پالنگان اقدام نماید.

  11 ـ  مقررگردید اداره میراث فرهنگی نسبت به احداث سرویس بهداشتی و نمازخانه در بالادست روستای پالنگان اقدام نماید.

  12 ـ  مقررگردید اداره میراث فرهنگی نسبت به آموزش صنعت گردشگری و طرح بوم گردی به اهالی روستای پالنگان اقدام نماید.

  13 ـ مقررگردید انجام امورات اقامتگاه بوم گردی و خانه مسافر با نظارت بخشداری مرکزی و اداره میراث فرهنگی شهرستان کامیاران صورت پذیرد.

  14 ـ مقررگردید اداره میراث فرهنگی نسبت به چاپ بروشور مختص به روستای پالنگان به تعداد لازم اقدام نموده و دهیاری و شورای روستا نیز نسبت به تهیه مطالب و تصاویر بروشور مذکور اقدام نماید.

  15- مقرر گردید با توجه به جذب اعتبار 1/000/000/000تومان  از فرمانداری  برای معبر داخلی روستا  میراث فرهنگی اقدام لازم را در جهت اجرای معبر در اسرع وقت بعمل آورد.

 •  

  پیشنهادات و راهکار ها:

 • با توجه به خیل عظیم مراجعه گردشگران به این روستا، عدم وجود خلاقیت و انگیزه در جوانان روستا عامل اقتصاد ضعیف آنان می‌باشد. در صورت برگزاری کلاس‌های آموزشی اجباری در حوزه نحوه و روش‌های کسب درآمد در گردشگری می‌توان زمینه‌های ایده پردازی در مردم روستا را باعث شد.
 • با توجه به زیبایی فضاهای جنگلی که روستا در وسط آن واقع شده است، گردشگری تاریک در روستا جذاب‌ترین نوع گردشگری می‌باشد و باعث ایجاد تنوع در خدمات دهی به گردشگران می‌شود که در صحبت با روستاییان مطرح شد.
 • در جلسه با روستاییان پیشنهاد شد با ارائه خدمات از جمله تهیه چادرهای اقامتی، هد لایت، چکمه و دیگر وسایل مورد نیاز برای طبیعت گردان، با ارائه خدمات کمپینگ به طبیعت گردان و گردشگران از موقعیت مناسب روستا در دارا بودن گردشگر زیاد استفاده کنند. سازمان می‌تواند با اعطای تسهیلات برای خرید وسایل کمپینگ مقدمات ایجاد این شغل را فراهم آورد.
 •