دات نت نیوک
ﺳﻪشنبه 31 فروردین 1400

روستاها

 

معرفي روستاي خفر

منظور معرفی روستا همراه با تصاویر ضمن بیان مزیت ها، چالش ها و فرصت ها می باشد.

روستای گردشگری خفر، یکی از روستاهای ییلاقی در جنوبی ترین بخشهای استان اصفهان و در پهنای جغرافیایی شهرستان سمیرم است که در مرز میان این استان و استان کهگیلویه و بویراحمد،در دامنه های شمالی رشته کوه دنا واقع شده است. روستای خفر به دلیل موقعیت اقلیمی و جغرافیایی منحصر به فرد، دارای جاذبه های بسیار قوی و کم نظیر اکوتوریستی در نیمه جنوبی ایران است.

 1. ویژگی­های تاریخی، طبیعی و فرهنگی روستای خفر استان اصفهان:

نام: روستای نشلج

بخش: نیاسر

شهرستان: کاشان

استان: اصفهان

جمعیت دایمی ساکن: به گفته دهدار روستا بیش از 3000 نفر

دارای آب وهوای: کوهستانی

موقعیت راه: راه آسفالته ونیمه کوهستانی

اماکن زیارتی: 4 امامزاده

تعداد مساجد: 4

نشلج در فاصله ۴۳ کیلومتری جنوب غربی کاشان قرار دارد.

به دلیل واقع شدن این روستا در دامنه طبیعت زیبای رشته کوه دنا و آب و هوای کوهستانی منطقه، انواع گونه های گیاهی و جانوری در آن دیده می شود. وجود 14 قله بالای 4000 متر (قاشمستان بلندترین قله رشته کوه دنا با ارتفاع 4435 متر در نزدیکی این روستا قرار دارد.)  و به گفته اهالی هر سال کوهنوردان و طبیعت‌گردان داخلی و خارجی بسیاری برای صعود به اینجا می‌آیند.  همچنین انواع یخچال­های طبیعی، آبشارهای متعدد و رودخانه های جاری شده از یخچال ها چشم اندازهایی زیبا بوجود آورده است.

اکثر مردم روستا در فصول بهار و تابستان به زنبورداری و باغداری می پردازند، باغ های سیب د ر این روستا از جاذبه های منطقه محسوب می شوند.

بخشهایی از معابر روستا سنگفرش شده اند و اثری از زباله چه در بخشهای مسکونی و چه در طبیعت خفر به چشم نمیخورد که مشخص است مردم خفر با وجود خیل زیاد گردشگر، مشکل زباله را مدیریت نموده اند. ضمناً روستا دارای دو امامزاده میباشد که بسیار مورد اعتقاد و احترام مردم روستا هستند.

البته یکی از مهمترین پتانسیلهای موجود در روستای مورد نظر که توجه ما را نیز به خود جلب نمود، وجود تعامل خوب بین فرمانداری، دهیاری و بنیاد مسکن با اداره کل میراث فرهنگی اصفهان بود که نتیجه تلاش مدیر میراث فرهنگی شهرستان سمیرم جناب آقای افشاری میباشد.

 

امکانات روستا:

مهمترین موضوع از نظر تیم کارشناسی اعزامی از سوی سازمان آمادگی مردم جهت در جهت توسعه گردشگری روستا و کسب درآمد از این طریق و روحیه مهمان نوازی روستاییان بود.

ایجاد یک مهمانپذیر در روستا با تلاش جناب آقای جمالی دهیار محترم روستا با تغییر کاربری یک مدرسه متروکه و راه آندازی آن برای اقامت مسافران

مرکز دهیاری روستا که عمده وظایف آن فعالیتهای عمرانی جهت زیباسازی و خدمت­رسانی به اهالی با همکاری شورای روستا، کمپینگ عشایر مرکز مخابرات و دفتر پست، خانه بهداشت، مسجد و تأسیسات زیربنایی مانند آب و برق و تلفن، مقاطع آموزشی دوره های ابتدایی و راهنمایی(دخترانه و پسرانه).

وجود باغهای بزرگ سیب در اطراف روستا و ایجاد چشم اندازی بی نظیر در راه روستا که چند مورد جشنواره برداشت سیب و نمایشگاه جانبی صنایع دستی نیز به همت فرماندار محترم سمیرم جناب آقای نصرتی در این منطه اجرا شده که نیازمند حمایت از سوی سازمان می باشد.

فواید توسعه فرهنگی و اقتصادی ناشی از گردشگری و به‌ویژه آموزش فرهنگ میزبانی نقش مهمی در توسعه پایدار گردشگری خواهد داشت.

از سوی کارشناسان اعزامی عنوان شد که بدون تردید، توسعه گردشگری در روستاها با هم‌گرایی سازمان میراث‌فرهنگی و تمام نهادهای ذی‌ربط ازجمله فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها و دهیاری‌ها امکان‌پذیر خواهد بود؛ بنابراین آموزش تمام مسئولان ذی‌ربط نیز از اولویت‌های سازمان میراث‌فرهنگی است.

عزیمت به روستای خفر پس از پایان نشست فوق و برگزاری جلسه توجیهی در بدو ورود به روستای خفر با حضور فرماندار سمیرم، بخشدار منطقه، دهيار روستا، رئیس شورای اسلامی روستا، رییس بنیاد مسکن سمیرم و معاونین صنایع دستی و سرمایه گذاری استان اصفهان و همچنین مدیر میراث سمیرم در محل دهیاری و با حضور جمعی از اهالی روستا و بررسی موضوع ایجاد زیرساخت لازم جهت توسعه گردشگری در روستای مذکور.

تیم اعزامی از سوی سازمان پس از شنیدن توضیحات مسئولین شهرستان و روستای مورد نظر و اظهارات اهالی محترم روستا با تاکید بر وجود پتانسیلهای روستا در سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگري و بررسی مشکلات و موانع موجود نسبت به توسعه گردشگري در روستای مورد نظر اظهار امیدواری نمودند.

پس از بررسی وضعیت کنونی و زیرساخت‌های گردشگری منطقه، بهمراه مسئولین محترم از روستا بازدید بعمل آمد.
لازم به ذکر است حضور معاونین محترم گردشگری و میراث فرهنگی نیز در این بازدید ضروری بود که متأسفانه حضور نداشتند و بر اساس پیگیری که از سوی اینجانب از طریق پیامک و تماس تلفنی انجام شد معاون گردشگری استان اصلاً در جریان این موضوع نبود.

 1. چالشها و مشکلات موجود در حوزه گردشگری روستای خفر:
 • روستای فاقد بناهای تاریخی می باشد و از صنایع­دستی روستا می شود به بافته های داری اشاره نمود که به گفته اهالی روستا منسوخ شده است.
 • عمده مشکلات مردم مشکل اقتصادی و سخت­گیری بانکهای عامل در اعطای تسهیلات برای راه اندازی اقامتگاههای بوم­گردی می­باشد.
 • بعد مسافت و گسست روستاهای هدف اصفهان و دسترسی سخت به اداره کل میراث فرهنگی استان باعث شده خیلی از اهالی از پیگیری دریافت مجوز برای اقامتگاههای بومگردی صرف نظر نمایند
 • نبود تابلوهای راهنمایی در مسیر دسترسی به روستا و خراب بودن بخشی از مسیر.

 

 1. پس از بررسی همه جوانب، مشکلات وپتانسیل های روستا و تقاضای روستائیان موارد ذیل پیشنهاد می گردد:
 • تسهیل در روند اعطای تسهیلات برای راه­اندازی اقامتگاههای بوم­گردی
 • تسهیل در روند اعطای مجوز برای اقامتگاههای بوم گردی
 • تفویض اختیار به اداره میراث فرهنگی شهرستان های استان اصفهان د جهت صدور مجوز برای اقامتگاههای بوم گردی و دریافت تسهیلات تحت نظارت اداره کل مربوطه.
 • هماهنگی اداره کل با راهداری استان برای ترمیم راه دسترسی به روستا و نصب تابلوهای راهنمایی در مسیر دسترسی روستا