دات نت نیوک
یکشنبه 27 آبان 1397

روستاها

 

معرفی روستای لیوس

منظور معرفی روستا همراه با تصاویر ضمن بیان مزیت ها، چالش ها و فرصت ها می باشد.

معرفی :  

استان: خوزستان

شهرستان :دزفول

بخش:شهیون

دهستان:سید ولی الدین

تعداد خانوار ساکن:حدود 29طبق اعلام مراجع مذکور

جمعیت روستا:حدود 70 نفر

قوم ساکن: بختیاری

شیوه غالب معیشت:باغداری-دامپروری –زنبورداری-جمع آوری گیاهان دارویی

تعداد خانوار شاغل در بخش گردشگری:0

مسیر دسترسی به لیوس از طریق جاده شهیون میباشد این جاده قدیمی ،باریک ،فاقد تابلوهای راهنما و علایم هشدار دهنده وبسیار نا ایمن میباشد. به طوریکه تردد وسایل نقلیه توریستی باید با احتیاط انجام پذیرد.

روستا در هفتاد و سه کیلومتری شمال دزفول و در واقع در دل کوههای زاگرس قرار دارد.

روستا داری معماری شاخص و خاص حاصل از تعامل انسان با زیست بوم منطقه میباشد.روستا فرمی پلکانی و در هم پیچیده دارد. مصالح آن بوم آورد بوده و تکنیکهای نابی چون قوسهای کوتاه و همچنین خانه ای دوپوسته با خاصیت خانه سیلو از ابداعات خاص معماری روستا می باشند.قدمت روستا در حدود 700 سال   بر آورد میشود . البته وجود سنگ آسیابهای کهن متعلق به دوره ساسانی موجب میشود که این روستا را جانشین روستایی کهنتر بدانیم.

 • مزیت ها ، چالش ها  ، فرصت ها : 
 • تیم اعزامی به استان : 
 • زیر ساختهای موجود و اقدامات انجام شده در راستای توسعه گردشگری به تفکیک :

  روستا فاقد زیر ساختهای لازم برای گردشگری میباشد.به طوریکه این امر در کنار نبود منبع در آمد مناسب منجر به مهاجرت تقریبا تمامی اهالی روستا به دزفول و یا شهرکهای اقماری آن شده و روستا امروزه روستای نیمه مرده محسوب میشود .آمار ساکنان دایمی روستا کمتر از بیست نفر بوده و نرخ موالید در سال 95 فقط یک نفر ثبت شده است.

  تنها هزینه انجام شده در روستا سنگ فرش کف و پل های ارتباطی روستا توسط سازمان میراث استان میباشد که به چرایی و تکنیکهای فنی اجرای آن نقدهای فنی فراوانی وجود دارد.

   

   

  جمع بندی:

  روستای لیوس در عین وجود ظرفیتهای فراوان قبل از هر اقدامی نیاز به باز زنده سازی دارد . در این روستا ورود یک سرمایه گذار با رویکرد فرهنگی و یا تزریق اعتبار به صورت حساب شده جهت باز زنده سازی روستا توصیه میگردد. زیرا تمام فعالیتهای گردشگری روستایی در گرو وجود نیروی انسانی است.همچنین در این روستا تاسیس شرکت تعاونی گردشگری و صنایع دستی می تواند ضمن ایجاد اشتغال ، زمینه های تولید و عرضه صنایع دستی را بر عهده گیرد . ساماندهی و تجهیز خانه های روستایی به امکانات رفاهی در قالب اقامتگاه بوم گردی و خانه مسافر می تواند نقش موثری در ایجاد درآمد در روستائیان گردد
 • اقای فلاحت : معاونت گردشگری
 • خانم ریاحی : معاونت میراث فرهنگی
 • خانم کرجی : انجمن های میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
 • خانم رحیمی : سمن ها ی استانی
 • آقای احسانی :  معاونت صنایع دستی