دات نت نیوک
ﺳﻪشنبه 01 آبان 1397

روستاها

 

معرفی روستای مهارلو

منظور معرفی روستا همراه با تصاویر ضمن بیان مزیت ها، چالش ها و فرصت ها می باشد.

معرفی روستا:

روستاي مهارلو از توابع شهرستان سروستان است که با مختصات جغرافيايي 52 درجه و 49 دقيقه طول شرقي و 29 درجه و 20 دقيقه عرض شمالي، در فاصله 40 کيلومتري جنوب شرقي شيراز واقع شده است.اين روستا از شمال غرب به شيراز، از شمال به درياچه مهارلو و از جنوب غرب به ارتفاعات محدود است. روستاي مهارلو از سطح دريا 1545 متر ارتفاع دارد و آب و هواي آن در بهار و تابستان معتدل و در زمستان سرد است.روستاي مهارلو نام خود را از درياچه همجوار خود گرفته است و براساس گفته‌هاي کهنسالان، در گذشته به دشت گل نيز معروف بوده است.

درآمد اکثر مردم روستاي مهارلو از فعاليت‌هاي زراعي، دامداري و توليد صنايع دستي تأمين مي‌شود. گندم، جو، صیفی‌جات و از محصولات زراعي و انار، انجير و بادام از محصولات باغي روستاست. محصولات دامي روستاي مهارلو شامل گوشت، پشم گوسفند و فرآورده‌هاي لبني مانند شير، ماست، کره و دوغ محلي مي‌باشد. قالي دستبافت نيز از توليدات صنايع دستي روستا است.

کالبد خانه‌هاي روستاييان تحت تأثير شرايط جوي و نوع معيشت و فعاليت مردم شکل گرفته است. در بافت قديمي، بقاياي خانه‌هايي با طاق‌هاي بلند و پنجره‌هاي قوسي، که از سنگ و ساروج و گاه از خشت و گل و چوب ساخته شده‌اند به جا مانده است. خانه‌هاي جديد روستا با سقف مسطح با مصالحي از سنگ، آجر، بلوک سيماني، آهن، سيمان و گچ ساخته مي‌شوند.

مزیتها،فرصتها، چالشها:

تیم اعزامی گروه:

 

  1. خدیجه فاضلی، نماینده معاونت گردشگری (سرپرست گروه)
  2. محمدرضاگرامی، نماینده معاونت گردشگری
  3. میثم جعفری، نماینده انجمن های میراث فرهنگی و گردشگری
  4. اصغر خدایی نماینده معاونت میراث فرهنگی

وحید صفری، نماینده کانون راهنمایان گردشگری