دات نت نیوک
ﺳﻪشنبه 01 آبان 1397

روستاها

 

معرفی روستای قلات

منظور معرفی روستا همراه با تصاویر ضمن بیان مزیت ها، چالش ها و فرصت ها می باشد.

معرفی روستا:

روستاي تاريخي قلات از توابع بخش مرکزي شهرستان شيراز است، که با مختصات جغرافيايي 52 درجه و 19 دقيقه طول شرقي و 29 درجه و 48 دقيقه عرض شمالي، در 36 کيلومتري شمال غرب شهر شيراز واقع شده و با جاده آسفالت قابل دسترسي است. ارتفاع روستاي قلات از سطح دريا 2065 متر است. آب و هواي آن در بهار و تابستان معتدل و در زمستان سرد است.

قلات،از جمله روستاهاي تاريخي استان فارس است که قدمتي طولاني دارد. بقاياي بناهاي قديمي که تاريخ برخي از آن‌ها به قرون‌هاي پيش و بعد از اسلام مربوط مي‌شود، تاريخ استقرار انساني در اين ناحيه را به دوران‌هاي گذشته پيوند مي‌زند. مردم روستاي قلات به زبان فارسي با لهجه محلي (قلاتي) سخن مي‌گويند، مسلمان و پيرو مذهبي شيعه جعفري هستند.مشاغل اکثر مردم روستاي قلات دامداري، باغداري و فعاليت‌هاي خدماتي و صنايع دستي است.

گردو، بادام، انگور، انجير، انار، زردآلو، آلو و گوجه سبز از محصولات باغي و فرآورده‌هاي لبني مانند شير، پنير، کره و کشک نيز از محصولات دامي اين روستاست. شيره انگور، رب انار و آب غوره از ديگر فرآورده‌هاي غذايي روستاي قلات است.

محصولاتي از قبيل گيوه، سبد دستباف، گره (ظرف بافته شده) دولک، مشک (که براي خنک نگه داشتن آب به کار مي‌رود) و وسايل چوبي از جمله توليدات صنايع دستي اين روستاست.

روستاي قلات در ناحية کوهستاني استقرار يافته و بافت مسکوني متمرکزي دارد. خانه‌هاي روستاييان به صورت پلکاني، در دامنه کوه دراک بنا گرديده و درختان بلندي آن‌ها را دربرگرفته است. مصالح به کار رفته در خانه‌هاي قديمي عمدتاً سنگ، خشت، گل، گچ و چوب است و سقف آن‌ها نيز مسطح مي‌باشد. برخي از خانه‌ها در يک طبقه و برخي ديگر در دو طبقه ساخته شده‌اند.

مزیت ها، فرصت ها و چالش ها:

 

 

 

تیم اعزامی به روستا:

  1. خدیجه فاضلی، نماینده معاونت گردشگری (سرپرست گروه)
  2. محمدرضاگرامی، نماینده معاونت گردشگری
  3. میثم جعفری، نماینده انجمن های میراث فرهنگی و گردشگری
  4. اصغر خدایی نماینده معاونت میراث فرهنگی

وحید صفری، نماینده کانون راهنمایان گردشگری