دات نت نیوک
پنجشنبه 27 دی 1397
 

معرفی روستای یاسه چاه

منظور معرفی روستا همراه با تصاویر ضمن بیان مزیت ها، چالش ها و فرصت ها می باشد.

معرفی : 

 

 استان:چهارمحال وبختیاری

شهرستان :سامان

بخش:زاینده رود

دهستان:هوره

تعداد خانوار ساکن:حدود 230

جمعیت روستا:حدود 800نفر

شیوه غالب معیشت:باغداری -کشاورزی-دامپروری

تعداد خانوار شاغل در بخش گردشگری:کمتر از 10 خانوار

در ۲۲کیلومتری شمال‌غربی بخش سامان در محدوده میان‌کوهی شمال شهرستان شهرکرد می‌باشد که در بخش زاینده‌رود و ۵۲ کیلومتری شهر شهرکرد مرکز چهارمحال قرار دارد.

بافت اصلی روستای تاریخی یاسه چای از خشت و گل بوده که بقایای حصار قدیمی پیرامون روستا و خرابه‌های گرمابه قدیمی و هم‌چنین جوی قدیمی روستا قدمت و سکونت دوره ابتدائی این روستا را به بیش از ۵۰۰ سال پیش و به دوره صفوی مربوط می‌سازد اما دوره دوم مسکونی شدن این روستا به چیزی حدود ۲۰۰ سال پیش باز می‌گردد یعنی دقیقاً زمانی که چندین خانوار از گله‌داران تُرکان بهارلویی استان فارس و مشخصاً شهرستان داراب که یاسوچای کنونی ییلاغ آنان محسوب می‌گردید.

 بافت تاریخی روستای یاسوچای به عنوان نخستین بافت تاریخی روستائی کشور در فهرست آثار ملی پذیرفته و ثبت گردیده است. محدوده تاریخی روستا به وسعت ۳/۵ هکتار با گونه مسکونی و معابر سرپوشیده خشتی در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است. هم اکنون نزدیک به ۱۰۰ منزل مسکونی در این روستا دارای شناسنامهٔ ملی شده و در این شناسنامه‌ها تعداد فضاها روابط و نحوه دسترسی به خانه‌های تاریخی و وضعیت همسایگی آن‌ها بررسی و ثبت شده است. طاق‌های ضربی و چشمه‌ای دالان‌های تاریک اصلی و فرعی فضاهای کالبدی و معماری خاص منازل به عنوان نقطه عطف روستا شناخته می‌شود. اهالی روستا با اشاره به ويژگی تُرکان در خلق و ایجاد بافت‌های معماري بديع به ويژه در روستاها منطقه مسکونی امنیتی خاصی را بنا نهاده‌اند.وجود پل زمانخان در نزدیکی روستا از دیگر جاذبه های آن میباشد.

معروف‌ترین سوغات روستای یاسه چای را خشک‌بار و انواع میوه‌جات تَر و خشک تشکیل می‌دهند. از اصلی‌ترین محصولات روستا می‌توان به گردو ، بادام و هلو اشاره کرد که جزو محصولات با کیفیت و صادراتی کشور می‌باشد. از دیگر محصولات روستا به زردآلو ، آلبالو ، گیلاس ، آلوچه ، انگور ، فندوق ، گلابی ، سیب درختی ، گندم ، جو ، بنشن و... از محصولات باغی روستای یاسه چای به شمار  می‌رود.

طبیعت گردی بر پایه رود خانه نوردی،ماهیگیری،رفتینگ و قایق سواری ، و گردشگری اقوام و گردشگری کشاورزی و باغی و گردشگری جشن ها انواع گردشگری هستند که از یاسه چای میتوان به عنوان منطقه پایه در آن استفاده نمود. ایجاد بازارچه سوغات وصنایع دستی شرق چهارمحال نیز میتواند مناسب باشد.

  • مزیت ها ، چالش ها  ، فرصت ها :
  • یاسه چای با وجود نوسازی بافت کهن خود را حفظ نموده .برگذاری دو جشنواره گردشگری بر پایه معرفی روستا و عرضه محصولات باغی نشان از عزم مردم یاسه چای در رونق وتوسعه  گردشگری روستا می باشد . راه اندازی سامانه اطلاع رسانی گردشگری مجازی دو زبانه  و معرفی روستا به گردشگران داخلی و خارجی و توراپراتورها،کمک به صاحبان منازل ثبتی برای تبدیل آنها به اقامتگاههای سنتی و ایجاد تسهیلات تشویقی میتواند یاسه چای را همپایه روستاهایی چون ابیانه ویا ماسوله نماید
  • تیم اعزامی به استان: 
  • اقای فلاحت : معاونت گردشگری
  • خانم ریاحی : معاونت میراث فرهنگی
  • خانم کرجی : انجمن های میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
  • خانم رحیمی : سمن ها ی استانی
  • آقای احسانی :  معاونت صنایع دستی
  •