دات نت نیوک
ﺳﻪشنبه 31 فروردین 1400
 

معرفي روستاي مارميشو

منظور معرفی روستا همراه با تصاویر ضمن بیان مزیت ها، چالش ها و فرصت ها می باشد.

منظور معرفی روستا همراه با تصاویر ضمن بیان مزیت ها، چالش ها و فرصتآخرین مرحله بازدید ميباشد.
منطقه مارمیشو است که با طی مسافت  320 کیلومتر به روستاهای بالولان و بانی و دوبره رسیدیم و با استقبال گرم دهیار و اعضاء شوراء روستا مسائل و مشکلات موجود مورد گفتگو قرار گرفت.

مارمیشو یک زیستگاه آبی، کوهستانی و جنگلی واقع در منطقه ترگور بخش سیلوانا ارومیه  و در نزدیکی سرحدات ایران با کشور ترکیه است. دریاچه مارمیشودرحدود ۴۵ کیلومتری غرب شهرارومیه ودرمیان کوهستان‌های این شهرستان قراردارد. مارمیشو با دارا بودن انواع آبزیان چون قزل‌آلا محل مناسبی برای ماهیگیری است. مارمیشو براثرزلزله وسدکوه درمسیرآب‌های مرزی­ایران­وترکیه­بوجود­آمده­است.  درسالهای اخیربدلیل جاری شدن سیل وپرشدن دریاچه باشن وماسه سیلاب عمق ومساحت این دریاچه به شدت کم شده است . مسیر روستاها ازحاشیه رودخانه زیبای نازلو چای در غرب شهر ارومیه میگذردودرمیان اینراه از روستاهای زیبای کوچکی می توان عبور کرد.

جاذبه بالای دریاچه مارمیشو کل منطقه سیلوانا را به عنوان یکی از پرجمعیت ترین مناطق ورود گردشگر در منطقه تبدیل کرده است. ولیکن مسیر دریاچه بسیار ناامن ازلحاظ فرو ریزش کوه می باشد و همچنین به دلیل وجود ایست پاسگاه مرزی بازدید از دریاچه فقط در روزهای جمعه امکان پذیر می باشد. و هیچگونه امکان اقامتی در روستا وجود ندارد. لذا این روستاها به عنوان مسیر­گردشگری­ و ­امکان­ان اقامت ­علیرغم­جاذبه­ بسیار­بالای­ طبیعت و­گیاه وجود­ندارد.

 زیارتگاه امامزاده پیرخراسانی،قلعه حسن آقا، کلیسای مارتوما، از دیگر جاذبه های این روستاها می باشد.

اهم موارد مشاهده شده به شرح زیر می باشد:

  • با توجه به جاذبه بکر منطقه و نزدیکی به مرز ترکیه، نیاز به آماده سازی  و ایجاد زیر ساخت مناسب از جمله راه ها و اقامت گاه های استاندارد می باشد تا بتوان پذیرای گردشگران ورودی از مرز ترکیه و گردشگران داخلی در جهت رونق اقتصادی منطقه گردد.
  • با توجه به ظرفیت محصولات بومی از جمله عسل طبیعی و غذا های محلی می توان با توسعه این مهم به صنعت گردشگری کمک شایانی نمود.
  • عدم وجود زیر ساخت های اقامتی و رفاهی.
  • عدم همکاری ایستگاه مرزی به واسطه نبود هماهنگی یا مصوبه همکاری با استانداری و نیروی انتظامی و اداره کل استان
  • شایسته است که قبل از هر گونه بهره برداری گردشگری تغییر و توسعه در مناطقی که آثار تاریخی و جود دارد، با تهیه شرح خدمات ویژه از سوی سازمان و با نظارت و تصویب کمیته فنی میراث فرهنگی صورت پذیرد .
  • عدم وجود تابلوی معرفی و راهنمائی.

گروه اعزامی به استان های آذربایجان غربی و شرقی در طرح ضربتی تولید و اشتغال در روستا های هدف گردشگری

1- علیرضا مختاری نماینده معاونت گردشگری

2- مرضیه شیری نماینده معاونت میراث فرهنگی

3- مهناز اسدی نماینده انجمن ها

4-هادی بنائی نماینده معاونت صنایعت دستی و هنرهای سنّتی و سرپرست گروه ها می باشد.