سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری


[IRANDNN_PUBLISHSTARTDATE:dd]

تداوم اشتغال‌زایی با طرح 60هزار شغل روستایی

تداوم اشتغال‌زایی با طرح 60هزار شغل روستایی

معاون اداره‌کل حمایت از تولید معاونت صنایع‌دستی کشور تأکید کرد که سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با طرح ایجاد 60هزار شغل روستایی، اهداف متعددی را دنبال می‌کند که تمام آن‌ها رویکرد اجتماعی و اقتصادی دارند.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، این طرح، علاوه‌بر اصل موضوع اشتغال‌زایی، موارد دیگری مانند عرضه خدمات تأمین‌اجتماعی، تمرکززدایی از حوزه تولید صنایع‌دستی و محور قرار ‌دادن صادرات را نیز شامل می‌شود. محمدحسین دهقانی، معاون اداره‌کل حمایت از تولید معاونت صنایع‌دستی کشور، در گفت‌وگویی با اشاره به این موارد، بیش از همه بر بحث تداوم روند ایجاد شغل در حوزه صنایع‌دستی در سال گذشته تأکید می‌کند.

مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:

*. سازمان میراث‌فرهنگی چه رویکردهای اجتماعی و اقتصادی در قبال طرح ایجاد 60هزار شغل روستایی داشته‌است؟

با توجه به تأکیدات دولت تدبیر و امید درخصوص توجه به مناطق روستایی و ایجاد اشتغال جایگزین و با درنظر گرفتن اوضاع اقلیمی ازجمله خشک‌سالی‌های اخیر و تأکید بر ایجاد صنایع جایگزین، مسلماً رویکرد اجتماعی و اقتصادی یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها بوده‌است. قطعاً پرداختن و توجه ویژه به منویات مقام معظم رهبری به‌منظور تحقق اقتصاد مقاومتی نیز مهم بوده و همچنین، شاخص‌های مختلفی چه در حوزه اقتصادی و چه در حوزه فرهنگی و اجتماعی مدنظر بوده و خواهند ‌بود.

*. آیا این طرح موضوع فروش داخلی و خارجی را هم درنظر گرفته‌است؟

قطعاً ورود ارز مدنظر بوده و نگاه ما محدود به بازارهای داخلی نبوده است. مسلماً نگاه ما بر این اساس استوار‌ است که به‌سمتی حرکت کنیم که قادر باشیم صنایع‌دستی داخلی را صادر و در بازارهای هدف خارجی و بین‌المللی عرضه کنیم. مسلماً این یکی از مهم‌ترین رویکردها و اهداف معاونت است تا بتوان از طریق حضور در بازارهای خارجی، از تولید ‌داخلی حمایت کرد؛ این امر یکی از مهم‌ترین راهکارهای ما در سایه این طرح خواهد ‌بود.

*. آیا این طرح محدود به 60هزار موقعیت شغلی می‌شود یا بسترسازی برای اشتغال‌زایی هر چه بیشتر ادامه خواهد‌ داشت؟

قطعاً اشتغال‌زایی ادامه خواهد ‌داشت. با توجه به نام‌گذاری سال 1396 ازسوی مقام معظم رهبری به‌عنوان سال «اقتصاد مقاومتی: تولید و اشتغال»، معاونت صنایع‌دستی از ابتدای سال اقدام به تدوین طرح‌های اشتغال 100هزارنفری کرده که مسلماً این امر تداوم خواهد‌ داشت. با تأمین منابع مالی پیش‌بینی‌شده، می‌توان در حوزه تولید و بازرگانی صنایع‌دستی، چه در بحث شهری و چه روستایی، در مناطق مختلف کشور گام‌های مهمی برداشت.

*. آیا طرح ایجاد 60هزار شغل روستایی شامل بیمه و خدمات تأمین‌اجتماعی نیز می‌شود؟
این طرح قطعاً شامل بیمه و خدمات تأمین‌اجتماعی خواهد بود و در حوزه تولید، بحث بیمه نیز پیش‌بینی شده‌است. در نتیجه پیگیری‌های معاون صنایع‌دستی کشور و همچنین مقام عالی سازمان میراث‌فرهنگی و به‌دنبال جلسات متعدد با وزیر کار و رفاه اجتماعی و همچنین مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی، درنظر داریم که مشکل بیمه صنایع‌دستی را نیز مرتفع کنیم. این طرح نیز قطعاً مشمول قانون بیمه صنایع‌دستی خواهد‌ بود.

تعداد امتیازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (390)
گروه خبر: میراث فرهنگی
کد خبر: 20